Awards 2021

AWARDS 2021

IDA – International Documentary Award

Curators: Marie-Christine Hartig, Martin Lintner

Jury:
Marlies Pöschl (Filmmaker)
Christos Varvantakis (Goldsmiths University, Athens Ethnographic Film Festival)
Weina Zhao (Filmmaker, Winner Austrian Documentary Awards 2020)

Prize Money: € 1.000.-

Prize donated by: ethnocineca

Nominees

DAYS OF CANNIBALISM

DAYS OF CANNIBALISM

Teboho Edkins | France, China, South Africa 2020 | 78 Min. | OmeU
RIFT FINFINNEE

RIFT FINFINNEE

Daniel Kötter | Germany, Ethiopia 2020 | 80 Min. | OmeU
SCHEME BIRDS

SCHEME BIRDS

Ellen Fiske, Ellinor Hallin | Sweden, Scotland 2019 | 90 Min. | OmeU
THE MARRIAGE PROJECT

THE MARRIAGE PROJECT

Atieh Attarzadeh Firozabad, Hesam Eslami | Iran 2020 | 79 Min. | OmeU
THIS RAIN WILL NEVER STOP

THIS RAIN WILL NEVER STOP

Alina Gorlova | Ukraine 2020 | 102 Min. | OmeU

EVA – Excellence in Visual Anthropology Award

Curators: Hannah Hauptmann, Katja Seidel

Jury:
Laura Coppens (Anthropologist & Filmmaker, University of Bern)
Jari Kupiainen (VISCULT – Ethnographic Documentary Film Festival Joensuu)
Vlad Naumescu (Anthropologist & Filmmaker, Central European University)

Prize Money: € 1.000.-

Prize donated by: Institut für Kultur- und Sozialanthropologie

Nominierte Filme

A FISH TALE

A FISH TALE

Emmanuelle Mayer | Israel, Ghana, Netherlands 2019 | 52 Min. | OmeU
BOSCO

BOSCO

Alicia Cano Menoni | Uruguay, Italy 2020 | 80 Min. | OmeU
EDEN TRIBAL

EDEN TRIBAL

Martin Jayet, Mathilde Lefort | France, New Caledonia 2020 | 52 Min. | OmeU
OUT LOUD

OUT LOUD

Tamara Mamon | Israel 2019 | 58 Min. | OmeU
THE BODY WON'T CLOSE

THE BODY WON’T CLOSE

Mattijs van de Port | Netherlands, Brazil 2020 | 75 Min. | OmeU

ADA – Austrian Documentary Award

Curators:Marie-Christine Hartig, Martin Lintner, Katja Seidel

Jury:
Csilla Kató (Artistic Director, Astra Filmfest)
Doris Posch (Film Scholar)
Michael Schmied (Artistic Director, This Human World Film Festival)

Prize Money: € 1.000.-

Prize donated by: Verwertungsgesellschaft der Filmschaffenden

Nominierte Filme

DER STILLE STURM

DER STILLE STURM

Cristina Yurena Zerr | Austria 2021 | 87 Min. | OmeU
DIE LETZTEN ÖSTERREICHER

DIE LETZTEN ÖSTERREICHER

Lukas Pitscheider | Austria, Ukraine 2020 | 85 Min. | OmeU
JETZT ODER MORGEN – RUNNING ON EMPTY

JETZT ODER MORGEN – RUNNING ON EMPTY

Lisa Weber | Österreich | 90 Min. | OmeU
ONCE UPON A TIME IN VENEZUELA

ONCE UPON A TIME IN VENEZUELA

Anabel Rodríguez Ríos | Venezuela, United Kingdom, Brazil, Austria 2020 | 99 Min. | OmeU
ZAHO ZAY

ZAHO ZAY

Maéva Ranaïvojaona, Georg Tiller | Austria, France, Madagascar 2020 | 78 Min. | OmeU

ISA – International Shorts Award

Curators: Rocío Burchard, Saskya Tschebann

Jury:
Doris Posch (Film Scholar)
Sanderien Verstappen (Visual Anthropologist, University of Vienna)
Christos Varvantakis (Goldsmiths University, Athens Ethnographic Film Festival)

Prize Money: € 500.-

Prize donated by:Verwertungsgesellschaft für audio-visuelle Medien

Nominierte Filme

ASAK

ASAK

Mahdi Zamanpour Kiasari | Iran 2019 | 30 Min. | OmeU
FORGET ALBERTO FOR NOW

FORGET ALBERTO FOR NOW

Beina Xu | Germany, Belgium, Greece 2020 | 19 Min. | OmeU
HUNTSVILLE STATION

HUNTSVILLE STATION

Jamie Meltzer, Chris Filippone | USA 2020 | 14 Min. | OmeU
I NEED THE HANDSHAKES

I NEED THE HANDSHAKES

Andrei Kutsila | Poland, Belarus 2020 | 19 Min. | OmeU

ESSA – Ethnocineca Student Shorts Award

Curators: Nóra Soponyai, Simone Traunmüller

Jury:
Anja Natmessnig (Institut für Kultur- und Sozialanthropologie, Universität Wien)
Dino Osmanovic (Hochschule für Fernsehen und Film München)
Christos Varvantakis (Goldsmiths University, Athens Ethnographic Film Festival)

Prize Money: € 500.-

Prize donated by: BAGRU/STV Europäische Ethnologie, Universität Wien

Nominierte Filme

A TALE OF TWO SISTERS

A TALE OF TWO SISTERS

Jakub Prysak | Poland 2020 | 16 Min. | OmeU
ATTENTION ALL PASSENGERS

ATTENTION ALL PASSENGERS

Marek Moučka | Slovakia 2020 | 20 Min. | OmeU
DER ENGEL DER GESCHICHTE

DER ENGEL DER GESCHICHTE

Eric Esser | Germany, France, Spain 2019 | 11 Min. | OmeU
DON'T COME HOME THIS YEAR

DON’T COME HOME THIS YEAR

Stefan Voicu | Hungary, Austria 2020 | 9 Min. | OmeU
ICH WILL INS PARADIES

ICH WILL INS PARADIES

Kilian Armando Friedrich | Germany 2019 | 16 Min. | OmeU
MAREA

MAREA

Vania Quevedo | Mexico, Cuba 2019 | 18 Min. | OV
MATHILDE AND THE LOVE ROOM

MATHILDE AND THE LOVE ROOM

Chantal Limoges | Canada 2020 | 18 Min. | OmeU
SEAHORSE

SEAHORSE

Nele Dehnenkamp | Germany 2020 | 16 Min. | OmeU
SPIRITS AND ROCKS: AN AZOREAN MYTH

SPIRITS AND ROCKS: AN AZOREAN MYTH

Aylin Gökmen | Switzerland, Portugal 2020 | 14 Min. | OmeU